Melyek a halláskárosodás típusai?
A halláskárosodás fő típusait aszerint különböztetjük meg, hogy a fül mely részében van elváltozás:
-
- Idegi vagy szenzorineurális halláskárosodást a belsőfülben levő érzékelősejtek, az úgynevezett szőrsejtek vagy pedig az idegek elhalása vagy károsodása okozza. Ez megakadályozza, hogy a sérült terület megfelelően továbbítsa a hangot az agyba.
-
- A vezetéses vagy konduktív halláskárosodást a külső/középfül károsodása okozza, és általában jól kezelhető.
- Vegyes halláskárosodás. Egyes esetekben mind a szenzorineurális, mind a vezetéses hallásvesztés jelen van: ezt az állapotot kevert hallásvesztésnek nevezik.
A szenzorineurális (idegi) halláskárosodás típus
A hallásproblémák leggyakrabban erre a típusú hallásvesztésre vezethetők vissza.
Sajnos a hallásvesztés ezen típusa maradandó, egyelőre még visszafordíthatatlan károsodás, amely akkor fordul elő, ha a belső fül apró szőrszerű sejtjei, az úgynevezett hallószőrök vagy maga a hallóideg károsodik.
Ez az állapot ugyanis megakadályozza vagy gyengíti azt a képességünket, hogy a hanghullámok által tartalmazott információ elektromos impulzusokká átalakulva eljuthasson az agyba.
A konduktív vagy vezetéses halláskárosodás típus
Kevésbé elterjedt halláskárosodás típus a vezetéses hallásvesztés, amely akkor fordul elő, ha a külső- vagy a középfülnek olyan elzáródása vagy sérülése van, amely megakadályozza, hogy a hang a belsőfülbe jusson.
A vezetéses halláskárosodás annak kialakulási okától függően lehet átmeneti vagy tartós is, a hallásláncban elfoglalt helyzete szerint pedig lehet a külső vagy a középfül érintett a problémában.
A vegyes halláskárosodás típus
A vegyes halláskárosodás típus a szenzorineurális és a konduktív halláskárosodás bármely kombinációja.
Általában akkor fordul elő, ha a fül valamilyen traumát szenved el. Fokozatosan is kialakulhat, amikor az egyik típusú hallásvesztést egy másik típusú hallásvesztés egészíti ki.
Például egy hosszan tartó vezetőképes halláskárosodásban szenvedő személy az életkor előrehaladtával életkorral összefüggő hallásromlást is tapasztalhat.
Fordított esetben például az időskori halláskárosodásban szenvedő átmenetileg vegyes hallásvesztést is tapasztalhat, például a fülében felhalmozódott fülzsír miatt.