Az életet érdemes hallani
„A vakság elválasztja az embert a tárgyaktól, a siketség azonban az emberektől szakít el.”
Helen Keller
A hallás az élet elengedhetetlen része, mert összeköti az embereket. A hallás csökkenése miatt az ember eltávolodhat a körülvevő világtól. Ezért teszünk mindig különösen nagy erőfeszítést annak érdekében, hogy ügyfeleinket minél jobban megismerjük. Hogy megismerjük a hétköznapjaikat, a saját világukat és megértsük a hang szerepét az egyén mindennapi életében.
Tesszük ezt azért, hogy ügyfeleink jó kapcsolatot ápolhassanak másokkal – így többet tudjanak kihozni az életből.
6 felnőttből 1 tapasztalja a hallás valamilyen fokú csökkenését
A halláskárosodás a világon a harmadik leggyakoribb egészségügyi probléma a felnőttek körében. Manapság emberek milliói szenvednek a csökkent hallás valamilyen fokozatától.
A halláskárosodás elszigeteltséghez, depresszióhoz, csökkent kognitív funkciókhoz és demenciához vezethet. Ezért fontos a kezelés mielőbbi megkezdése!
Az agy keményebben dolgozik, mint a fül
Akár kávézóban ül, akár telefonon beszél, akár zenét hallgat, agya számtalan, kevésbé fontos hangot szűr ki, hogy Ön a keresett információra koncentrálhasson.
A normálisan működő hallás képes felismerni az alacsony frekvenciájú hangokat, például a mély basszust, és a magas frekvenciájú hangokat, például a madárcsicsergést. A hallórendszer képes feldolgozni a nagyon halk hangokat is, mint például egy szúnyog zümmögését, és a nagyon erős hangokat, például egy repülőgép motorjának beindulását. Az agy segít tisztázni, honnan jön a hang, és érzékelteti a szoba méretét is, amelyben éppen áll.
1. Külső fül
A külső fül részei a fülkagyló, a külső hallójárat és a dobhártya.
A külső fül szerepe, hogy összegyűjtse a hangot és elvezesse a dobhártyáig.
2. Középfül
A dobhártya és az ovális ablak közötti részt jelenti. Itt találhatók a hallócsontocskák, a kalapács, üllő és kengyel is.
Szerepe a hangerősítés – a dobhártyát megrezegteti a beérkező hang, és ez a három hallócsontocskát is mozgásba hozza. Így jut el a hang a belső fülig.
3. Belső fül
A belsőfül – latinul cochlea – alakja egy csigaházhoz hasonlít és akkora, mint egy cseresznyemag. Ebben a szervben található rendkívül érzékeny szőrsejtek elektromos impulzusokká alakítják a hangot, s az így jut el az agytörzsben található hallóközpontba.
4. Az agy
Amikor beérkeznek az elektromos impulzusok, az agy feldolgozza az információt és kiválasztja, melyik hangoknak van jelentősége az adott helyzetben, majd ez alapján cselekszik.
A hallás egyedi élmény
Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy nincs két ember, aki pontosan ugyanolyannak hallja a hangokat. Azonos vizsgálati eredményekkel rendelkező emberek teljesen másképp érzékelhetik ugyanazt a hangkörnyezetet. Ezek nem csupán szubjektív különbségek, arról tanúskodnak, hogy a hallás mennyire egyedi élmény.
Tehát a legjobb hallásélmény az, amely megfelel a személyes hallási igényeknek.
A hallás az egészség és az életminőség alapja
A hallás romlásának előrehaladtával az emberek egyre frusztráltabbá és magányosabbá válnak. A legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy a kezeletlen halláscsökkenés összefügg a demencia kockázatának növekedésével.(1) Bár a hallásjavító eszközök nem gyógyítják a demenciát vagy a hallásvesztést, hosszú távon azonban hozzájárulnak az agy egészségének megőrzéséhez.
Hallókészüléket viselve a társas tevékenységekben való részvételt és kommunikációt könnyebbnek találja majd. Mindez serkenti az agyműködést és csökkenti a kezeletlen hallásveszteség miatt felgyorsult szellemi hanyatlás kockázatát.(2)
Az aktív szellemi és társasági élet fenntartásában a hallásgondozás szerepe kulcsfontosságú.
Audika halláscentrumainkban audiológusaink személyre szabott gondozással biztosítják, hogy Ön a legmegfelelőbb kezelést és igazi odafigyelést kapjon!
(1) Forrás: Lin és tsai. (2011). A demencia fokoztott kockázata, a normál halláshoz viszonyítva: 1,89 enyhe, 3,00 közepes és 4,94 súlyos hallásvesztés esetén.
(2) Amieva és tsai. (2015). Önértékelések alapján készült tanulmány a halláscsökkenésről, hallókészülékekről és a kognitív képességek időskori hanyatlásáról: egy 25 éves tanulmány. Az Amerikai Geriátriai Társaság folyóirata. 63. kötet, 10. kiadás; 2099-2104.
Kezeletlen halláscsökkenéssel élve
Kezeletlen halláskárosodással élni többet jelent, mint azt, hogy csupán a hallás képességét veszíti el. Számos helyzetben fennáll annak a veszélye, hogy ez negatív hatással lesz az egész életére: