Honnan tudjuk, mi történik az agyban?
A halláscsökkenés agyra gyakorolt hatásainak egy része kimutatható képalkotó eljárásokkal. Például dokumentálták, hogy a halláscsökkenésben szenvedő emberek esetében a látás az agy olyan részeit is igénybe veheti, amelyeket jellemzően a hangfeldolgozás használ (ez az úgynevezett átszerveződött agyműködés).
Halláscsökkenés esetén a hallókéreg aktivitása hallás közben csökken. Ez nem meglepő, tekintve, hogy a halláscsökkenés miatt az agyat kevesebb inger éri. Érdekes azonban, hogy az agyi aktivitás látás közben is megváltozik a hallássérült emberek esetében. A látás egyértelműen az agy új részeit foglalja el.
Ajánljuk a hallókészüléket!
A halláscsökkenésnek messze ható következményei vannak, melyek a fülünktől egészen az agyunkig terjednek. Mit tudunk ezek ellen tenni?
Glick és Sharma (2020) nemrégiben közzétett tanulmánya azt vizsgálta, hogy a jól beállított hallókészülékek rendszeres használata milyen előnyöket jelent e készülékviselők számára. Agyi képalkotó technikák segítségével kimutatták a hallókéreg látás általi fokozott elfoglalását. Vagyis míg normál hallás esetén a vizuális ingerekre egyértelműen a látókéreg volt megfigyelhető mint főszereplő, addig a hallássérült agyban a hallókéreg is reagálni kezdett ezekre. Ezt követően a szerzők a hallássérülteket hallókészülékkel látták el, és 6 hónapos használat után ugyanezeket a méréseket végezték el. Az eredményeket a második ábra szemlélteti.
Az ábra azt mutatja, hogy a hallókészülék használata előtt aktív régiók mostanra visszatértek az ép hallásúaknál megfigyeltekhez hasonló szintre. Ennek eredményeképpen láthatjuk, hogy a hallókészülék használat segítségével az agyban bizonyos fokú helyreállás tapasztalható.
A hallókészülék-használat és a demencia közötti ok-okozati összefüggést még vizsgálják. Fontos azonban, hogy a halláskárosodás módosítható kockázati tényező (Livingston és mtsai., 2017, 2020), ami azt jelenti, hogy vannak olyan kezelési módok, amelyek csökkenthetik a demencia vagy a kognitív hanyatlás kialakulásának valószínűségét vagy késleltethetik azt (Dawes, 2019; Maharani és mtsai., 2018). Livingston és munkatársai (2020) például halláscsökkenés esetén a hallókészülékek használatát és a fülek hangos zajjal szembeni védelmét szorgalmazzák. Ezt támasztják alá a hallókészülékek által a kognitív teljesítményre gyakorolt előnyökről szóló publikációk is (pl. Karawani et al., 2018).
Hagyj üzenetet